ניהול תקציב לעסק

היועץ רן הרינג

רן הרינג

5 כללי זהב לניהול תקציב יעיל בעסק ולחסוך עלויות מיותרות  מאת רן הרינג 

בניית תכנית אסטרטגית

המטרה היא להגדיר את המוצר ואת היתרונות שלו. לבחון את קהל היעד שאליו פונים. למצוא את הדרך להגיע אליהם בדרך הקצרה ביותר ולקדם אותם לקראת מכירה. מדבר בתהליך מורכב שיש לנהל אותו ביד מקצועית שמכירה היטב את התהליכים ואת המצב בשטח. כך נעשית עבודה מדויקת ונבחרת הדרך המתאימה והיעילה ביותר עבור השגת המטרה.וכך יכולים לחסוך עלויות מיותרות על תהליכים מיותרים הלא עוזרים לנו בקידום המוצר או המותג שלנו. 

 

כל תוכנית עסקית מכילה בין שאר הפרקים שלה, תוכנית פיננסית. תפקידה של התוכנית הפיננסית בתוך התוכנית העסקית הוא להגדיר את כל התהליכים הפיננסיים הנדרשים לקידום הסטארט אפ שלכם בשפה המקובלת על אנשי הכספים. כל זאת כמובן בכפוף לתהליכים העסקיים והשיווקיים ולמודלים העסקיים שנבנו והוגדרו בתוכנית העסקית של הסטארט אפ. ישנה חשיבות לכך שהתוכנית הפיננסית תהיה בנויה כמו דוח פיננסי של חברה בעלת הכנסות ורווחים כיוון שזו הדרך שבה בוחנים בעולם תהליכים פיננסיים.

שלב בניית התקציב, בו נלקחים בחשבון אלמנטים תקציביים רבים ככל האפשר של סעיפי ההכנסות וההוצאות, תוך התבססות על נתוני שנים קודמות, ועל תחזית מוערכת לשנה הקרובה.

אחרי הבנייה יש לעקוב אחרי ביצועה. היום  יש כמה אמצעים שיכולים לעזור לנו בתיעוד ביצוע התוכנית כמו אמצעים גרפיים וטבלאיים לצורך ביצוע המעקב בנוחות ובקלות. מסךתקציב  שמאפשר לנו לראות את התכנון מול הביצוע של תקציבך ברמה חודשית, רבעונית ושנתית. 

 

 

פרסום יכול להרים עסק לפסגות תוך ימים ויכול גם לגרום לו נזק בלתי הפיך. כמו בהרבה דברים מדובר בשילוב קדוש של 'מה', 'מתי' ו'איך'. לכל מוצר ושירות יש יתרונות וחסרונות, לכל מוצר ושירות יש קהלי יעד רלוונטיים. הסוד של פרסום טוב הוא לדעת לגרום לקהלי היעד הרלוונטיים לשים לב ליתרונות של המוצר/שירות ולהתעלם מהחסרונות שלו.

ידוע גם שעלויות הפרסום יכולות להגיע לסכומים מאוד גבוהים, ייעוץ עם יועץ פרסום יכול לחסוך עלויות פרסום בערוצים הלא נכונים.

 

בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם בהתלבטויות מהותיות באשר לפעילות העסקית. מהו הצעד הנכון? כיצד מתאים לפעול על מנת להשיג את היעד הבא? איך להגדיר את המכירות ואיך ניתן לחזק את העסק? אכן, מדובר בשאלות בעלות משמעות רבה. לא קל לקבל החלטות כאלו. למעשה ראוי לציין שעל בעל העסק לא מוטלת חובת ההחלטה. כיוון שמדובר בשלבים בעלי משמעות רבה מתאים יותר לפנות אל יועץ עסקי. יועץ מקצועי הוא יהיה האדם שיאיר את עיניו של בעל העסק וינחה אותו באשר להמשך פעילות העסק.